Category Archives: Pytania

Telefonia stacjonarna: przenieś numer i oszczędzaj!

Posiadasz telefon stacjonarny i nie chcesz go likwidować bo dużo osób posiada ten numer? często ktoś na niego dzwoni? czasem ktoś z niego wykonuje połączenia telefonicznie?

Mamy ofertę specjalnie dla Ciebie! Pakiet 100 minut na rozmowy stacjonarne krajowe to koszt 9,90 zł brutto miesięcznie w pakiecie z inną usługę (np. Internetem lub telewizją) lub 19,90 zł brutto jako samodzielna usługa. Minuty przechodzą z miesiąca na miesiąc do 12 miesięcy. Nie ma konieczności utrzymywania łącza, usługa jest świadczona dzięki doprowadzeniu światłowodu bezpośrednio do budynku. tego samego dzięki któremu nasi klienci mogą korzystać z szybkiego, stabilnego, nielimitowanego dostępu do Internetu lub cyfrowej atrakcyjnej programowo oferty TV.

W ofercie indywidualnej pakiet 100, 200 lub 300 minut, dla firm i instytucji możemy uszyć ofertę na miarę potrzeb. Przeniesienie numeru gratis, a całość formalności jest po stronie operatorów (wystarczy tylko zgłosić nam chęć przeniesienia numeru). Dla osób chcących skorzystać z nowej numeracji dostępna jest atrakcyjna pula numerów.

Podsumowując:

  •  100 minut do wydzwonienia na krajowe rozmowy z numerami stacjonarnymi;
  •  niewykorzystane minuty przechodzące na kolejny miesiąc;
  •  darmowe rozmowy do naszego BOK i do innych użytkowników naszej sieci telefonicznej;
  •  brak opłaty za utrzymanie łącza;
  •  naliczanie sekundowe;
  •  zaawansowana funkcjonalność dodatkowa;
  •  szybkie przenoszenie numeru lub atrakcyjny numer z naszej puli numeracyjnej.

Zapytaj doradcę jak przenieść numer: 62 636 4444

Garść odpowiedzi na pytania

Od blisko dwóch miesięcy odwiedzamy Państwa informując o ofercie. Spotykamy się z szeregiem pytań które Państwa nurtują. Postanowiliśmy zebrać je w jednym miejscu i udzielić informacji. Wśród najczęściej zadawanych znajdują się następujące:

- Jak wygląda umowa? Czy są jakieś "kruczki" i zapisy "drobną czcionką"?
Nie! Każda osoba zainteresowana przed podpisaniem umowy otrzymuje ją do wglądu wraz z pozostałymi dokumentami. Umowy które posiadamy są w pełni zgodne Prawem Telekomunikacyjnym oraz znowelizowaną w grudniu 2014 roku Ustawą o Ochronie Praw Konsumenta. W naszych dokumentach nie ma Klauzul Niedozwolonych ani kruczków prawnych, a nasi Pracownicy bardzo szczegółowo i rzetelnie udzielą informacji o najważniejszych zapisach.

- Czy aby korzystać z usługi telewizji potrzebny jest światłowód?
TAK. Światłowód ze względu na swoją przepustowość i stabilność w pełni pozwala realizować usługi telewizji a w szczególności telewizji HD  na dużych odległościach.  Nie pozwala na świadczenie tego rodzaju usługi żadna inna technologia.
Budowana przez nas Wieruszowska Sieć Światłowodowa pozwala na przesył danych w ogromnej prędkości i bez zakłóceń. To właśnie dzięki tej sieci mogą Państwo oglądać telewizję w bardzo dobrej jakości i bez zacięć obrazu. Ponadto ze względu na fakt, że całą naszą sieć budujemy w tej technologii możemy Państwu każdą oferowaną usługę (Internet, Telewizję, Telefon i Monitoring) świadczyć we wszystkich lokalizacjach które obejmujemy swoim zasięgiem. Bez żadnych ograniczeń.

- Czy w trakcie trwania umowy ceny usług mogą wzrosnąć?
NIE! Koszt za usługi na które zawierają Państwo umowę znajdują się na jej pierwszej stronie wraz z informacją przez jaki czas trwania umowy (w zależności od wybranego wariantu terminowego) będą obowiązywały. Przez cały ten okres pozostają one niezmienne. Nie ma obaw, że w trakcie trwania mogą one wzrosnąć – byłoby to niezgodne z postanowieniami umowy.

- Jak długo będzie realizowany projekt? Co po jego zakończeniu?
Projekt aby został uznany za zrealizowany musi zostać utrzymany co najmniej przez 3 lata od jego zakończenia.  Już teraz budowana przez nas sieć znacznie przekracza swoim zasięgiem listę zaplanowanych w projekcie miejscowości. Planujemy cały czas się rozwijać w związku z czym formalny wymóg utrzymania projektu nie jest dla nas graniczny. Niezależnie od dofinansowania zaplanowaliśmy tą inwestycję na długie lata i tak też będzie realizowana. Planujemy objąć infrastrukturą światłowodową cały Powiat.

- Czy planują Państwo dzierżawić wybudowaną infrastrukturę?
Na chwilę obecną aż do osiągnięcia wskazanych w projekcie wskaźników nie jest to technicznie możliwe z racji tego, że na tym etapie nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaka liczba włókien będzie mogła być udostępniona w ramach oferty dzierżawy. Obecnie pracujemy nad realizacją projektu, budujemy sieć i wypełniamy warunki dofinansowania.

na-bloga